ФОРМУЛА 1 2021

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Ф1
Ф.З.
/ 02.03.2021 / 13:38

Хамилтон и Ботас на патеките во новата сезона ќе возат со болидот F1 Mercedes W12 кој денеска беше официјално претставен.

Мерцедес-Бенц, кој е актуелен шампион за 2020 кај конструкторите, го презентираше својот нов болид со кој ќе брка нова титула во Формула 1. Воедно нивниот возач број 1, Луис Хамилтон, токму со овој болид ќе атакува на својата рекордна осма титула, со што би го минал и легендарниот Михаел Шумахер.

„Горди сме на црната која која ја користевме и минатата година, пред сѐ и поради пораката која ја крие (заб. на прев. борбата со расизмот), но оваа година сме исто така задоволни што повторно ја гледаме и сребрената која е заштитен знак на Мерцедес“, рече шефот на Мерцедес, Австриецот Тото Волф.

Remote video URL

Хамилтон и Валтери Ботас се задоволни од новиот болид.

„Прекрасно е да се има шанса за сето ова: да се виде во Мерцедес, да се доживеат големи искуства, пријателства, нови работи, ова е убава приказна и би било убаво да трае уште. Сепак, ние сме тим од Ф1 и тука сме за да победиме, тоа е мојата цел. Нема да биде лесно оваа сезона бидејќи тука е Ферари, но и останатите“, вели шампионот.

URL

„Ова е мојата петта сезона во тимот. Зимската пауза мина добро, комплетно се рехабилитирав, работев за да се подобрам и сега гледајќи го новиот болид ми доаѓа нагон да седнам и да го возам“, рече Ботас.

URL

Новата сезона во Ф1 треба да почне на 28 март со Големата награда на Бахреин.

Тагови
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Ф1

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Read more

Верстапен: Се надеваме дека болидот на Ред Бул ќе стане малку побрз

Read more

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more
 

Спорт

  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе