Mercedes ветува моќен електричен автомобил со досег од 1.200 км

Mercedes најави амбициозни планови за проширување на својот асортиман на електрични автомобили.

Најавени се VIsion EQS, како и кросоверите EQA и EQB. Германците тврдат дека EQS ќе има досег од 700 километри со едно полнење, по европскиот циклус WLTP.

Компанијата исто така развива прототип наречен EQXX, кој ќе има најдолг досег во светот, односно кој ќе може да помине најмалку 1.200 километри со едно полнење на батеријата.

URL

На овој проект работи тим од Штутгарт со поддршка на британската AMG High Performance Powertrains Group, која произведува мотори за Формула 1.

Наместо да го зголемуваат капацитетот на батеријата и да додадат непотребна тежина, инженерите тврдат дека подобрата аеродинамика ќе овозможи поголем досег. Аеродинамичката форма на прототипот EQXX ја навестуваат со тизери, но деталите се чуваат во тајност.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Концепти

Nissan ги откри првите детали за новиот Qashqai

Read more

Словаците го изненадија светот и претставија летечки автомобил

Read more

Како би изгледала новата генерација на легендарната „пегличка?

Read more

Објавен тизерот за Golf R – ќе биде најмоќниот Golf досега

Read more

Автомобили

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави моделот SQ5 Sportback TDI за европскиот пазар

Читај повеќе

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Читај повеќе
  • filter

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Читај повеќе
  • play_arrow

Приказната за еден футуристички автомобил: Како Ferrari Modulo го освои светот?

Читај повеќе

Hyundai го најави Bayon, новиот мал кросовер

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi TTS Competition Plus

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Model X хакиран и украден за минута

Читај повеќе

Познато кога ќе дебитираат Porsche Macan Electric и Audi Q5 E-Tron

Читај повеќе