Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Водечкото тело на јужноамериканскиот фудбал го изненади и почести Лео Меси со статуа во вистинска големина од него со пехарот од Мундијалот во Катар.

Од КОНМЕБОЛ објавија дека статуата на Меси ќе добие место во нивниот музеј и тоа до статуите на сега веќе починатите легенди на јужноамериканскиот и светскиот фудбал, Пеле и Диего Марадона.

Воедно, на Меси му беа врачени и реплика трофеи од Мундијалот и од Финалисима, турнирот организиран во јуни лани како еден вид суперкуп помеѓу шампионите на ЕУРО и Копа Америка и кој Аргентина го освои со победата над Италија на „Вембли“.

URL

„Живееме многу посебен и убав момент, добиваме многу љубов. Помина некое време откако јужноамериканска репрезентација повторно го освои Мундијалот“, рече Меси. Пред Аргентина да триумфира во Катар последен пат јужноамериканска репрезентација се искачи на светскиот трон во 2002 година благодарение на Бразил.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)

Аргентина мартовскиот прозорец на ФИФА го користи за да одигра пријателски натпревари на домашен терен за пред своите навивачи да го прослави триумфот на Мундијалот. Во четвртокот во Буенос Аирес со 2:0 ја совлада Панама, додека вечерва прославата ја сели во внатрешноста, во градот Сантјаго дел Естеро, каде ќе се соочи со карипската репрезентација на Курасао.

URL
URL
URL
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе