КОНМЕБОЛ КОПА АМЕРИКА САД 2024

Меси: Свесен сум дека ова се можеби последните битки, максимално уживам во нив

Репрезентацијата на Аргентина ноќеска во Њу Џерси ја совлада Канада со 2:0 и се пласираше во финалето на Копа Америка. Во финалето ќе го чекаат подобриот од дуелот меѓу Колумбија и Уругвај.

„Мораме да уживаме во секој момент од животот. Свесен сум дека ова се можеби последните битки и затоа максимално уживам во нив“, изјави денеска капитенот на Аргентина, Лионел Меси.

„Лудо е што успеа овој тим да направи, што прави Аргентина. За оние од нас кои останавме од старата гарда, навистина е импресивно што сме со репрезентацијата во уште едно големо финале. Сето ова го доживувам како и на минатата Копа Америка, па и на Мундијалот... “, изјави Меси на прес-конференцијата.

Меси на натпреварот против Канада го постигна 109-тиот гол во кариерата за аргентинската репрезентација.

„Ова е тешка Копа Америка, сè е изедначено, терените се тешки, температурите високи, противниците се силни. Одлично е да се биде во финалето“, додаде аргентинскиот великан.

Селекторот на Аргентина, Лионел Скалони, изјави дека Меси треба да се остави мира.

„Тој многу добро знае дека ние нема да бидеме тие што ќе му ја затворат вратата. Тој може да остане со нас колку што сака, дури и кога ќе се пензионира. Нека одлучи како сака“, рече Скалони.

Рекордно финале за Меси

Лионел Меси стана светски рекордер со најмногу меѓународни финалиња со националниот тим. Новото финале на Копа Америка ќе му биде петто, играше и во две финалиња на Светските првенства. Вкупно има 7 во двете најголеми натпреварувања, ја освои Копа Америка во 2021 и Светското првенство во 2022.

Треба да се додаде дека со Аргентина освои злато на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година, како и на Мундијалот за играчи до 20 години.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе