Метла за Индијана: Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Кошаркарите на Бостон Селтикс се пласираа во финалето на НБА плеј-офот, откако во четвртиот натпревар од финалето на Истокот славеа над Индијана Пејсерс со 105:102.

Џејлен Браун ги предводеше Селтикси до победата со 29 поени и шест скока, а беше прогласен за МВП на финалето на Источната конференција. Го следеше Џејсон Тејтум со 26 поени, 13 скока и осум асистенции.

Најдобри кај Индијана беа Ендрју Нембхард со 24 поени и 10 асистенции и Паскал Сијакам со 19 поени и 10 скока.

Еден од најдобрите кошаркари на Индијана, Тајрис Халибартон, го пропушти натпреварот.

По изедначена борба во текот на целиот натпревар, во која екипите водеа наизменично, Индијана на три минути пред крајот имаше четири поени предност 98:102, но потоа целосно застана и Бостон стигна до победата со серија од 7:0.

Remote video URL

Во финалето на НБА лигата, Бостон ќе игра против подобриот тим од Далас и Минесота.

Во финалето на Западот Далас води со 3:0 и утре ќе ја има првата меч топка за пласман во големото финалето.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Кошарка

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе