Методот за слабеење 2-2-2 ветува големи промени за само три недели

А.С.
/ 10.07.2024 / 15:43

Методот за слабеење 2-2-2 стана вирален на социјалните мрежи. Откриваме на што треба да внимавате кога го применувате.

Како што знаете, процесот на слабеење не е лесен. Сепак, многумина тврдат дека процесот е олеснет со користење на методот 2-2-2, кој стана вирален на социјалните мрежи. Станува збор за идејата на фитнес тренер кој им помага на жените во борбата против вишокот килограми. Што е 2-2-2 и на што треба да внимавате кога го применувате?

Џена Рико е фитнес тренер од Џорџија која им помага на жените не само да ослабат, туку пред сè да го променат пристапот кон исхраната и вежбањето. Во јуни таа стана многу позната бидејќи во едно од нејзините видеа на TikTok зборуваше за методот 2-2-2, кој ви помага да се ослободите од масното ткиво.

Таа нагласи дека со примена на овој метод за слабеење ќе почувствувате толку голема разлика по три недели, што нема да сакате да се откажете од промените. Сè што треба да правите секој ден е да пиете две шишиња вода, да јадете две порции зеленчук и овошје и да направите две прошетки (помеѓу другите физички активности).

Дали методот 2-2-2 е добар за слабеење?

Методот 2-2-2 што го предлага Џена Рико може да биде добар за вашето здравје бидејќи ве учи на дисциплина.

По три недели ќе ви биде полесно да се префрлите на редовна физичка активност, особено ако претходно не сте спортувале.

Дополнително, конзумирањето зеленчук и овошје не само што ќе го подобри метаболизмот, благодарение на присуството на диетални влакна, туку позитивно ќе влијае и на здравјето со тоа што ќе му обезбеди на организмот вредни витамини и минерали.

Исто така, речиси сите понекогаш забораваат на правилната хидратација. Формирањето навика, дури и ако започнете со едно шише наместо со две, исто така ќе биде корисно.

Постојат два метода 2-2-2

Иако Рико го опиша нејзиниот метод како 2-2-2, постои уште еден метод наречен 2-2-2. Сепак, тој се заснова на различни принципи бидејќи го комбинира внесот на јаглехидрати со наизменично постење и тренинзи со висок интензитет.

Диететичарката Ејми Гудсон нагласува дека вториот метод 2-2-2 вклучува забрзување на метаболизмот, олеснување на ефикасното согорување на јаглехидрати и масти. Како резултат на тоа, можеме да изгубиме тежина. Сепак, Гудсон истакнува дека планот е многу тешко да се спроведе. Покрај тоа, оброците не се толку нутриционистички избалансирани како во случајот со другите диети за слабеење.

Шестнеделната рутина според методот 2-2-2 според диететичар може да изгледа вака:

1-ва недела - наизменичниот пост треба да трае најмалку 14 часа. Оброците првенствено треба да содржат протеини и јаглехидрати.

2-ра недела - два дена јадете оброци чија калориска вредност не надминува 500 калории. Останатите денови јадете што сакате.

3-та и 4-та недела - наизменичниот пост треба да трае најмалку 16 часа. Оброците треба да содржат јаглехидрати и масти.

5-та и 6-та недела - два дена јадете оброци чија калорична содржина не надминува 500 калории. Во другите денови, наизменично ги менувате оброците богати со маснотии со оброци богати со јаглехидрати.

Кога се комбинираат со тренинг, јадењето оброци богати со јаглехидрати, протеини и масти може да предизвика големи флуктуации на гликозата во крвта, така што овој метод не е погоден за секого.

Поради оваа причина, методот 2-2-2 развиен од Рико изгледа неутрален, посоодветен за поголема група луѓе, особено за жени.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе