Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Компаниите Michelin и Bamford London заеднички ќе произведат 133 примероци од специјален часовник, кој ќе содржи рециклирани гуми.

Michelin е можеби најголемото име кога станува збор за развојот на гумите, тој е снабдувач на некои од најдобрите и најбрзите автомобили во светот, вклучувајќи го и Porsche 911 GT3. Покрај наоѓањето на најдобрите мешавини на гуми, Michelin бара и начини да го намали влијанието врз животната средина и прави напори пластичните шишиња да ги претвори во гуми. Сега француската компанија сака да го искористи отпадот и да направи од него ограничен модел на часовник, чие каивче е направено од рециклирани гуми Pilot Sport. Во соработка со Bamford London ќе бидат произведени само 133 примероци од овој часовник, по една за секоја година од постоењето на Michelin, основан во 1889 година.

Часовникот е наречен Michelin x Bamford B347 Pilot Sport и е базиран на стандардниот швајцарски часовник Bamford B347 кој се појави на пазарот минатата година. Оваа специјална верзија на часовникот ќе биде изработена од премиум материјали, а куќиштето од 41,5 mm ќе биде изработено од карбонски влакна. Дел од часовникот ќе биде и автоматскиот механизам Sellita SW510.

Еден допир на копчето што се наоѓа во позиција „со часот“ ќе послужи како копче старт-стоп-ресет. Тахнометарот е јасно инспириран „карираните“ примероци, бидејќи посебната жолта нијанса на Michelin ги истакнува секундите и под-броевите на часовникот. Белите детали на црниот бројчаник нѐ потсетуваат дека гумите порано биле бели.

Каивчињата ќе бидат направени од рециклирани тест гуми Michelin Pilot Sport 5 и ќе бидат украсени со примерок од споменатата гума.

Часовникот чини 2.500 фунти ,или околу 2.900 евра.

реклама

Вести

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Read more

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Read more

Телескопот Hubble фотографираше нереални сцени во Орионовата маглина

Read more

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Read more
 

Гик

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе

Како мозокот ни помага да заштедиме пари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Читај повеќе

Телескопот Hubble фотографираше нереални сцени во Орионовата маглина

Читај повеќе

Google сè уште нема решение за ажурирањето на Android

Читај повеќе

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Читај повеќе

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Читај повеќе

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе