Мицкоски: Неуспешни сме во справувањето со корупцијата и криминалот

Како држава и како општество сме неуспешни во делот на справувањето со корупцијата и криминалот. Факт е дека никој не успеал и факт е дека уште многу треба да работиме на полето на транспарентноста, криминалот и корупцијата, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Ниту една Влада не успеала. Можеа сите влади од осамостојувањето досега да направат многу на овој план, но на жалост не успеаја. Не можам и јас да ветам чуда, но можам да ветам дека ќе имаме подобар резултат во втората година од новата влада од тој во 2015 година на Транспаренси интернешнл, рече Мицкоски во емисијата „Само интервју“ на Канал 5.

Нагласи дека не може да биде реформатор човек кој, како што рече, во својот живот бил аболиран политичар и влегол во мандатот со активен судски процес и додаде дека случајот со одредување домашен притвор за Драги Рашковски не може да ја врати довербата во судството.

-Македонија е мала земја и сè се знае. Неколку дена однапред се најавуваше дека ова ќе се случи. Тоа уште започна со сценариото со неговата оставка од кабинетот на Заев, па се шпекулираше дека ќе заврши само со одземена патна исправа.Како поминуваат деновите велеа дека ќе добие куќен притвор. Еве доби куќен притвор, јас го најавив. Може и да ви кажам и чекор понатаму што ќе се случи. Можеби ќе се прошири со дополнителни две обвиненија неговата пријава, па можеби ќе биде променета оваа мерка притвор, наместо куќен да биде ефективен, рече Мицкоски.

Според него, нивото на корупција во земјава е причина поради која нема ни една странска инвестиција иако сме земја членка на НАТО, а тоа, како што вели, го потврдуваат и високите претставници на САД и Стејт Департментот.

-Последни сме во регионот според странски инвестиции, зашто сме први по криминалот и корупцијата во највисоките државни ешалони, рече Мицкоски и ги спомена легално издадените македонски патни исправи кои, како што рече, ги користат балканските и европските нарко дилери, па дури и во Бразил.

Тој нагласи дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е „неспособен и криминоген, и треба да одговара за Мафија“.

-Материјалите околу аферата ги имав веќе неколку месеци и тоа ми беа доставени од свиркач. Го повикувам Спасовски, подготвен сум да одговарам за како што вели саботажа, да ме суди веднаш, нека го покаже лицето од тие кои што се таму приведени и обвинети со доказ, не со исказ. Мојот телефон нека го види, бидејќи ме следат точно знаат каде се движам, нека докажат дека јас сум имал било каков контакт со тие луѓе таму. Подготвен сум веднаш тие да бидат сите ослободени, а јас да одговарам за саботажа, а во спротивно да се извини. За тоа што е неспособен, криминоген и треба веднаш да замине од таа позиција и да одговара, рече Мицкоски.

Посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде против промена на Законот за одгледување марихуана за медицински потреби и производство на масло од канабис и овозможување на извоз на цвет од марихуана и додаде дека оние кои се излажани и почнаа да одгледуваат марихуана и сега не знаат што да прават со неа можат да прават масло иако е скапо.

За оние што беа фатени со помош од ДЕА за трговија со дрога вели дека се „војската на Заев која поткупува на избори“.

-Одамна предупредуваме уште од самиот почеток дека Македонија ќе стане наркохаб во Европа. Давани се лиценци 20-30 ги има може и повеќе. Тоа е лудило. Овие лица кои што се денеска во Владата не можат тоа да го разберат затоа што ние на овие избори предупредуваме за тој командир на полицијата во Прилеп со што се занимава и како се занимава. Тоа е војската на Зоран Заев  која на избори уплашува, притиска, уценува и поткупува во униформа.  Овие луѓе се тие кои поткупуваат на избори кои што се закануваат, уценуваат и притискаат, потенцира Мицкоски. 

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Македонија

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Read more

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Read more

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Read more

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Read more
 

Вести

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Читај повеќе

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Читај повеќе

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Читај повеќе

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Читај повеќе

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Читај повеќе

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Читај повеќе
  • play_arrow

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Читај повеќе
  • play_arrow

Напад врз медиумски работник да се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе