Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го има најголемиот кредибилитет да се бори за состав на новата Влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на првата прес-конференција по вчерашните предвремени избори истакна дека опозициската партија го има најголемиот кредибилитет да се бори за состав на новата Влада. ВМРО-ДПМНЕ, според него, има повеќе гласови од СДСМ, без Беса, со која е во коалиција. 

-Важно е што во Македонија расположението е опозициско, а резултатите покажуваат дека опозицијата освои повеќе гласови од власта, а ВМРО-ДПМНЕ без Беса во редовите на СДСМ освои повеќе пратенички мандати. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За обнова на Македонија победија во 41 општина, потенцираше Мицкоски.

Посочи на Скопје, Ѓорче Петров, Бутел, Гази Баба, Кисела Вода, Сопиште, Петровец, Илинден, Македонски Брод, Велес, Кратово, Свети Николе, Штип, Неготино, Прилеп, Струга и други места.

-Овој резултат е постигнат во едни тешки околностил, силни притисоци и бројни нерегуларности. Власта спроведе масовен поткуп. Денес сајтот на ДИК не работи, а добиваме различни информации дека сомнително се броени и внесувани податоците, рече Мицкоски, додавајќи дека со ова се бореле во текот на целата кампања.

Сето ова, како што кажа, му дава за право дека ВМРО-ДПМНЕ, го има најголемиот кредибилитет да се бори за состав на новата Влада, која треба да се соочи со сериозни предизвици.

-Јас сум оптимист затоа што настапуваме чесно и принципиелно. Алтернативата на сето ова е Заев и продолжување на агонијата, рече Мицкоски. 

Мицкоски е подготвен да разговара со сите политички партии, но оти тоа нема да го прави под уцена и условување

-Подготвен сум да преговарам бидејќи кредибилитетот кој го носи ВМРО-ДПМНЕ за овие избори е најголем, но она што не сум подготвен да преговарам е условот. Јас под диктат не работам, рече Мицкоски на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање дали би го прифатил условот на ДУИ за премиер Албанец.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не сакаше да каже дали вчеравечер контактирал со некој од лидерите на партиите од албанскиот блок.

-Не направивме предизборна коалиција со политичките партии од албанскиот блок, но не значи дека нема да направиме постизборна коалиција. И во 2016 и овој пат, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има повеќе пратеници од коалицијата на СДСМ. Додека народот ја дава поддршката за ВМРО-ДПМНЕ, ние ќе се бориме за народот, додаде Мицкоски.

Во врска со предлогот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за меѓусебна поддршка со пратеници за евентуално формирање влада, Мицкоски потенцира дека нема намера тоа да го направи.

-Јас како што кажав и за време на предизборна кампања со луѓе осомничени за криминал немам намера да коалицирам, истакна тој.

Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање истакна и дека резултатите говорат оти политичарите го разочарале народот, но оти за тоа биле свесни и претходно во кампањата.

-Народот е разочаран од политичарите тоа го зборував и во кампањата. Сите треба да извлечеме поука и повеќе да не го разочаруваме. ВМРО-ДПМНЕ и јас лично ќе направам сериозна и детална анализа во кои делови лично јас и партијата сме го разочарале. Ќе се корегираме и ќе видиме како ќе се одвиваат настаните, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. 

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Македонија

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Read more

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Read more

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Read more

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Read more
 

Вести

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Читај повеќе

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе