Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Порака за обединување во блок против актуелната власт испрати денеска од Ташмаруништа лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

На одбележувањето на 2 Август – Денот на Републиката, лидерот на најголемата опозициска партија рече дека обединувањето ќе значи надминување на разликите во опозицијата.

Но претходно, видно возбуден, се збуни кој празник се чествува денес.

„На сите Македонци, каде и да се, честит Велигден... Илинден, се извинувам, и нека е вечен празникот“, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, а присутните му дадоа аплауз.

Илинден, рече потоа, „е нашата светост, посебно чувство за секој Македонец“.

„Тоа е нашата голгота, без која немаше да има слобода. Нашата карпа врз која ја темелиме нашата куќа, затоа како Македонци, како родољуби се поклонуваме на делото“, додаде Мицковски.

Македонија, нагласи, е на сите, ветувајќи дека ќе ја направи за сите граѓани, а не за неколкумина од власта.

(🔴Во живо) Обраќање на Христијан Мицкоски, Чествување Илинден Ташмаруништа

(🔴Во живо) Обраќање на Христијан Мицкоски, Чествување Илинден Ташмаруништа

Posted by infomax.mk on Monday, August 2, 2021
реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

#мкфејл

Охрид го возвраќа ударот

Read more

Струшка ситуација

Read more

Се надеваме дека не се сериозни со ова

Read more

Три прашања за Стевчо Јакимовски и Општина Карпош во врска со исклучувањето на уличното осветлување

Read more
 

Магазин

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе

Осум причини зошто треба почесто да јадете пилешко месо

Читај повеќе

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Читај повеќе

Правило од 20 минути – идеално време за јадење благо

Читај повеќе

Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Читај повеќе