Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

Нашата татковина не се заканува, но и не се уценува, токму затоа и не потпаѓа под закани и уцени. Но, ниту пак толерира провокативни активности, изјави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во видео-пораката до граѓаните во однос на последните случувања во односите со Турција и додаде дека „ниту една провокација нема да остане неодговорена“.

Мицотакис истакна дека Грција е подговена за дијалог и не се плаши дури ни од најтешкиот дијалог, но не прифаќа „дијалог со провокации и во тензична клима“.

Тој во пораката до граѓаните наведе дека „милитаризирањето од страна на Турција претставува признавање на непостоењето на силни правни позиции“ и додава дека на распоредувањето на турската флота, Грција одговорила со својата флота, но и „поставувајќи ги во готовност вооружените сили“.

– Сите нека знаат: Опасноста од несреќа демне кога толку воени сили се концентрирани на ограничен простор, а одговорноста во таков случај ќе ја има оној кој ги предизвикува овие околности, посочи грчкиот премиер.

Тој се осврна и на дипломатските активности на земјата, односно како што рече, ги информираат прјателските земји и меѓународната јавност и Грција не е сама во напорите, а како пример го спомена вонредниот состанок на Советот за надворешни прашања на ЕУ

– Одново истакнувам. Одговараме, не провоцираме. И со сериозност се надеваме, конечно да надвладее логиката кај нашата соседна земја за да може да се започне добронамерен дијалог. Базиран на меѓународното право и меѓусебно почитување за спорот што е предмет на дискусија, порача Мицотакис.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Регион

Загреб може да го снајде земјотрес 30 пати посилен од оној во март

Read more

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Read more

Во грчкиот Парламент доставени 3 договори со Северна Македонија, Ципрас очекува 158 „извини“ од пратениците на НД

Read more

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Read more

Вести

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе