Microsoft ја купува компанијата за препознавање говор Nuance за 16 милијарди долари

IT гигантот подготвува уште едно големо преземање за само неколку месеци.

До крајот на оваа година ќе ја купи компанијата за препознавање говор Nuance Communications за околу 16 милијарди долари, односно околу 19 милијарди долари, вклучувајќи ги долговите.

Nuance генерира приходи со продажба на алатки за идентификување и препознавање говор при посети на лекар, повици во служби за услуги на клиенти и говорна пошта. Microsoft соопшти дека технологијата на Nuance ќе се користи за проширување на Cloud производите за здравствена заштита на Microsoft, лансирани минатата година.

Спојувањето со Nuance претставува најголема аквизиција на Microsoft откако компанијата на Бил Гејтс го купи LinkedIn во 2016 година за повеќе од 26 милијарди долари. Минатиот месец, Microsoft ја заврши аквизицијата на Zenimax за 7,6 милијарди долари. Компанијата, исто така, наводно е во преговори за купување на chat апликацијата Discord за околу 10 милијарди долари, а исто така Microsoft лани се обиде да го купи TikTok за околу 30 милијарди долари, но тој договор пропадна.

Апликациите на компанијата Nuance може да се најдат во телевизорите на Samsung и автомобилите BMW.

URL

Извршниот директор на Microsoft, Сатиа Надела, ги истакна алатките на Nuance што се користат во здравството како клучна причина за купувањето.

„Видовме големо забрзување во дигиталната трансформација, особено во здравството“, рече Надела.

Microsoft соопшти дека раководството на компанијата нема да се промени и дека работењето на компанијата ќе го надгледува раководителот на секторот во Microsoft задолжен за Cloud и вештачката интелигенција. Иако Microsoft веќе има вградено препознавање на глас во многу свои производи, неодамна исклучи од понудата некои производи со дигиталниот асистент Cortana, а бидејќи Nuance има добра репутација за технологијата за препознавање глас и се смета за потенцијална цел за компании како Apple, дополнителната експертиза во оваа област ќе им помогне на тимовите на Microsoft.

Тагови
реклама
„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

Read more
Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Read more

Операторите најавија времен прекин на телевизиските програми

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Вести

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Read more

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Read more

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Read more

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more
 

Гик

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Читај повеќе

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе