Microsoft ќе произведува футуристички хедсет за американската војска

Компанијата Microsoft доби договор од скоро 22 милијарди долари за да произведува футуристички AR хедсет за американската војска.

Договорот е вреден 21,88 милијарди долари и потпишан е на 10 години. Американската војска во 2018 година му исплати 480 милиони долари на Microsoft за да развие прототип на хедсет базиран на HoloLens технологијата.

Microsoft сега ќе произведува 120.000 хедсет уреди како дел од проектот Integrated Visual Augmented System (IVAS).

IVAS може да прикажува холографски мапи во стилот на видеоигрите, има можност за термално и ноќно снимање, како и прикажување и идентификација на податоци на целта.

Исто така, може да покаже каде е насочено оружјето на војникот, да ги следи неговите витални параметри и слично.

Иако ова сето звучи идеално, сепак присутни се и проблеми бидејќи прототипот од 2019 година покажа слабости, а неколку месеци подоцна војската пријави проблеми како GPS грешки, лошо осветлување и лоши перформанси на термалниот сензор.

Сега, Microsoft има деценија и над 20 милијарди долари да ги реши сите проблеми. Американската војска очигледно има голема доверба во оваа компанија, минатиот октомври одвои 10 милијарди долари за договор поврзан за cloud.

Тагови
реклама
„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

Read more
Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Read more

Операторите најавија времен прекин на телевизиските програми

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Хардвер

Најчудните гаџети за кои веројатно не сте ни слушнале

Read more

Поглед во новиот таблет Huawei MatePad 11

Read more

Познато кога ќе пристигне редизајнираниот iPad mini

Read more

Познато кога се очекува новиот Samsung Galaxy Watch 4

Read more
 

Гик

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Читај повеќе

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе