Microsoft нуди значително олеснување за корисниците на Windows 11

Најновото ажурирање за Windows им овозможува на корисниците лесно да го променат стандардниот прелистувач или апликација.

За оние кои не се запознаени со технологијата или не ги истражиле целосно поставките за Windows 11, процесот на префрлање помеѓу стандардните и претпочитаните апликации и прелистувачи може да биде комплициран.

Сепак, добрата вест е што во новото ажурирање за Windows 11, Microsoft сега многу им олеснува на корисниците да го променат стандардниот прелистувач на платформата. Сè што треба да направи корисникот е да отиде во делот за стандардни апликации во поставките за Windows 11, да го побара саканиот прелистувач и да кликне на копчето што го овозможува стандардното поставување.

Пред ова, доколку корисникот првично не го поставил стандардниот прелистувач, ќе мора да го промени начинот на кој апликацијата управува со протоколите во поставките, што не е најочигледно за сите корисници.

Треба да се напомене дека ажурирањето KB5011563 е опционално, што значи дека Microsoft не им го наметнува на корисниците, кои ќе мора рачно да го бараат и да го ажурираат својот компјутер доколку сакаат да ги искористат предностите од новите промени.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе