Microsoft патентираше смартфон со три екрани

По Surface Duo, ќе пристигне и Surface Trio – смартфон со уште еден(трет) екран.

Откако не успеаја да го освојат пазарот на паметни телефони со активирање на Nokia и со сопствен оперативен систем, од Microsoft се повлекоа од пазарот на смартфони и се фокусирааа на мобилни апликации и сервиси.

Пред две години го најавија враќањето на пазарот на смартфони со уредот Surface Duo кој имаше два екрана.

Корисниците и новинарите не беа воодушевени со можностите од овој уред. Подоцна беше претставен и неговиот наследник со кој ги поправија грешките од првиот модел, но ниту тој не успеа да привлече голем број корисници.

Со оглед на тоа дека претходниот проект не им успеа, сега работат на смартфон со дури три екрани. Ова го откри патентот кој го пријави компанијата, а за кој пишуваат технолошките медиуми оваа недела.

Екраните не се на преклоп, а смартфонот би требало да добие дополнителен екран кој може да се користи како надворешен, а кога ќе го отворите смартфонот ќе имате многу поголема површина на екранот.

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Мобилни

Apple ќе го претстави iPhone 14 на 13 септември

Read more

OnePlus го претстави Nord 2T, првиот паметен телефон со MediaTek Dimensity 1300 процесор

Read more

Google го претстави смартфонот Pixel 6a

Read more

iPhone на преклопување може да стане реалност

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Starliner на Boeing првпат стигна до Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе

Apple ќе го претстави iPhone 14 на 13 септември

Читај повеќе

„Соларни“ ќелии кои се полнат ноќе: Како функционираат?

Читај повеќе

Дали е штетно лаптопот да биде вклучен на полнач цело време?

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави Nord 2T, првиот паметен телефон со MediaTek Dimensity 1300 процесор

Читај повеќе

Канада го забрани достапот на Huawei до 5G мрежите

Читај повеќе

Океаните достигнаа највисоко ниво на киселост во последните 26.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА откри како ќе изгледа животот на астронаутите на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дроновите достигнаа ново ниво: Оставени сами на себе успешно избегнуваат пречки

Читај повеќе