Microsoft: Подгответе се - Windows 11 пристигнува во јуни

Извршниот директор на Microsoft Сатја Надела на конференцијата Build соопшти дека последните неколку месеци го тестираат новиот оперативен систем. Сепак, што ќе дојде по Windows 10?

„Денес ќе создадеме повеќе можности за секој програмер на Windows и ќе му посакаме добредојде на секој креатор што ја бара најиновативната, новата, отворена платформа за градење и дистрибуција и монетизација на апликациите“, рече тој.

Ова веројатно се должи на гласините за ажурирање на Windows Store, што може да им олесни на програмерите да ги препраќаат своите апликации до потрошувачите.

Објавувањето на настанот следи по веста дека Microsoft го „уби“ развојот на Windows 10X, верзија на OS која првично беше наменета за уреди со двоен екран. Минатата година, компанијата го пренасочи својот фокус од 10X на уреди со еден екран за да создаде потенцијална конкуренција за Chrome OS. Сега Microsoft планира да воведе некои 10X карактеристики во оригиналниот Windows 10.

Притоа, Надела објави дека Windows 10 ќе биде бесплатен една година (а за некои корисници дури и подолго), што е огромен пресврт од претходната стратегија за наплата на Microsoft за секое ново издание. Притоа, Надела ги охрабрува корисниците да се префрлат од Windows 7 и 8, правејќи го Windows 10 поодржлива платформа за програмерите кои сакаа да градат модерни апликации.

URL

Па, каде може да оди Microsoft после Windows 10? Кога беше лансиран во 2015 година, тоа беше одлична комбинација од најдобрите карактеристики на Windows 7 и 8. Ја имаше чистата работна површина на првиот, со дополнителен паметен екран чувствителен на вториот (за среќа, менито „Start“ исто така се врати). Windows 10 беше исто така првиот голем знак за разлика во Microsoft под Надел, кој ја презеде функцијата извршен директор во 2014 година од Стив Балмер.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Софтвер

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Read more

Претставен Windows 365 – кои погодности ги нуди?

Read more

Три корисни трикови за iPhone што треба да ги знаете

Read more

Google забрани уште 25 Android апликации  - избришете ги веднаш

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе