Microsoft повторно има надежен телефон: Surface Duo 2 ги оправда очекувањата

На годишниот Surface настан ја запознавме и втората генерација на Surface Duo - гласините беа вистинити, многу е подобар.

5G, многу подобри камери, поголеми екрани и подобрена шарка се само најважните подобрувања на телефонот Surface Duo 2 во споредба со премиерната генерација.

Настанот Surface беше многу интересен, а првиот уред што ви го претставуваме е Android телефонот на преклопување со исклучителен Windows, односно Microsoft поддршка во смисла на надградбите на софтверот и подигнувачот.

Microsoft Surface Duo 2 има два екрана од 5,8 инчи, со резолуција од 1.892 x 1.344 пиксели на AMOLED панели, кои се комбинирани во 8,3-инчен внатрешен екран, чија резолуција во е 2,688 x 1,892 пиксели.

Двата екрана се заштитени со Corning Gorilla Glass најновата генерација Victus чија максимална осветленост е до 800 нита.

Овој пат стаклата се закривени и кога ќе се затвори Surface Duo 2 можно е да се прочитаат кратки известувања на нивните странични рабови. Брзината на освежување на содржината е зголемена и изнесува 90 Hz, а можат да се користат независно еден од друг во сите позиции благодарение на шарките со спојници.

Qualcomm Snapdragon 865 е заменет со најновиот чипсет Snapdragon 888 со 8 GB LPDDR5 RAM меморија и 128, 256 или 512 GB внатрешна меморија. Телефон, т.е. мини компјутерот, доаѓа со оперативен систем Android 11 и најнапредниот софтверски пакет Microsoft и Office некогаш виден на мобилен телефон. Овој пат, поддржано е магнетното полнење на новото пенкало Surface Slim Pen 2, кое може да се користи за пишување и цртање и за автоматско претворање на ракопис во текст.

Важно е и подобрувањето на камерата, која сега има три леќи - главно резолуција од 12 MP, оптика f/1,7; 12 MP f/2,4 2x телефото и 16 MP f/2,2 ултрашироко. Поддржано е снимање видео до 4K резолуција при 60 fps и 1080p до 240 fps.

Microsoft не вклучи поддршка за безжично полнење, ниту полнач во продажниот пакет. Батеријата има капацитет од 4.446 mAh и се полни со брзина до 23 вати. Скенерот за отпечаток од прст е во копчето за вклучување/исклучување и имаше простор и за корисен NFC чип.

Цената на Microsoft Surface Duo 2 сѐ уште е многу висока, 1.500 долари, а нарачката е можна во САД и други земји каде Surface е официјално достапен од 22 септември.

Remote video URL
Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Мобилни

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе