Microsoft склучи договор со Пентагон вреден 10 милијарди долари

Вашингтон, 26 октоври 2019 (МИА) – Пентагон склучи договор со компанијата Microsoft за креирање инфраструктура за чување податоци. Како што синоќа соопшти The Washington Post, на тендерот учествуваше и Amazon, компанија која се сметаше за главен фаворит на тендерот.

- Microsoft доби договор вреден 10 милијарди долари на десет години, ако сите договорени работи бидат извршени, се вели во соопштението од Пентагон.

Amaozn реагираше поради поразот на тендерот.

- Детална проценка само врз основа на споредбени понуди би придонела исходот да биде поинаков, изјавија од компанијата.

Покрај Amazon и Microsoft, на тенедерот учествуваа и IBM и Oracle, компании кои отпаднаа во првичните фази. Google го напушти тендерот во 2018 година откако свои вработени ги критикуваа ангажманите со Пентагон.

The Washington Post, весник во сопственост на Џеф Безос, првиот човек на Amazon, заднината на поразот во овој тендер ја гледа во постојаните критики на претседателот Доналд Трамп кон Безос. Се истакнува дека Amazon речиси го доби тендерот пролетва, но Пентагон се предомисли и одлучи да ја разгледа зделката уште еднаш.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Софтвер

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе