Мик Шумахер го возеше Jordan 191 - првиот болид на татко му

Ф1
А.С.
/ 22.07.2021 / 14:24

Оние што беа во близина на патеката Силверстоун завчера можеа да го слушнат добро познатиот звук на болидот на Формула 1 со мотор V8.

Актуелниот млад возач на Хас, Мик Шумахер, возеше уште еден болид неделава, првиот во кој се натпреваруваше татко му, легендарниот Михаел Шумахер, славниот Jordan 191.

URL

Мик дебитираше во Формула 1 годинава, 30 години откако татко му Михаел доби шанса во тимот на Еди Џордан во 1991 година, а сега болидот на Jordan го возеше за потребите на Sky Sports.

Младиот Шумахер минатата недела заврши на 18-тото место на трката во Силверстоун, а следната трка е во Унгарија и последна пред традиционалната летна пауза во Ф1 шампионатот.

URL

Ова не е прв пат Мик да вози еден од болидите на татко му. Во 2017 година тој беше во пилотската кабина на Benetton B194, кој го возеше на патеката Спа Франкоршамп. Исто така, за време на прославата на 1000-тата трка на Ферари за време на минатогодишниот тркачки викенд, Мик го возеше Ferrari F2004 со кој татко му стана светски шампион.

Remote video URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Ф1

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Read more

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Read more

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Read more

Ботас за прв пат во кариерата ќе настапи на Трката на шампиони

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе