Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Макфакс/Кајгана
/ 13.06.2024 / 14:44

Златан Ибрахимовиќ на прес конференција потврди дека Португалецот Паулу Фонсека е новиот тренер на Милан. Набргу оваа информација беше објавена и на клупската веб-страница.

Фонсека во Милан дојде од Лил, со клубот од Милано потпиша 3-годишен договор, според кој ќе инкасира 9 милиони евра.

„Помеѓу Лопетеги и Фонсека од самиот почеток бевме наклонети кон доведување на Паулу. Разговаравме со Фонсека и му ги презентиравме нашите идеи и нашата стратегија. Тој има свои барања, идеи како индивидуално и колективно да го подобри тимот. Го имаме планирано и проектот У23, кој ни е многу важен. Фонсека е тренер кој ни дава шанса да развиваме млади играчи. Следната сезона ќе играме четири натпреварувања, клуб како Милан мора да има конкурентен состав за тренерот да си ја заврши работата. Мораме да му обезбедиме на тренерот најдобри можни услови“, изјави Ибрахимовиќ.

Фонсека добро знае како е да се работи во Серија А бидејќи во периодот од 2019 до 2021 година беше тренер на Рома.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Фудбал

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Read more

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Read more

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Read more

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе