Милан за влакно се спаси од елиминација од Лига Европа

А.С.
/ 02.10.2020 / 09:36

Фудбалерите на Милан се пласираа во групната фаза од Лига Европа откако за влакно го совладаа португалскиот Рио Аве.

„Росонерите“ не успеаја да ја сочуваат предноста стекната во 51. минута, па домашните успеаја да израмнат преку Жералдес и да го воведат натпреварот во продолженија.

На стартот на дополнителните 30 минути, Желсон погоди за 2:1 и до 120-тата минута Рио Аве имаше предност.

Не успеаја да ја сочуваат истата предност, бидејќи Хакан Чалханолу реализираше пенал во втората минута од продолжението, па започнаа пеналите.

Потоа дојде вистинското лудило, нешто слично на минатогодишниот натпревар помеѓу Копенхаген и Црвена звезда.

Фудбалерите на Рио Аве шутираа пенал трипати, што ќе им обезбедеше пласман во Лига Европа, но промашија во сите три обиди.

На крајот, Адерлан го промаши клучниот пенал и Милан успеа да се пласира во групната фаза од Лигата на Европа.

Голема штета за мал клуб како Рио Аве, но и голема лекција.

Димитриевски до Пендаровски: Разликата е огромна, откажете се од оваа битка и оставете нè да победиме во вториот круг

Силјановска Давкова за убедливото водство: Напати се срамам, зарем е можно толку многу луѓе вака да реагираат

Храна што го намалува ризикот од дијабетес, рак и деменција

Ново

Муцунски: Вчера се случи почетокот на крајот на власта на СДС и ДУИ

Москва: Американското нуклеарно оружје во Полска ќе биде примарена цел

Заврши ретрограден Меркур: Детален хороскоп за сите знаци, 2 ќе бидат најсреќни

Гостите секогаш ги забележуваат: 6 ситници кои би можеле да ве посрамотат

Ван Дајк јавно ги прозва соиграчите: Сакате ли воопшто титула?

Таткото на Вања ќе оди во куќен притвор, Врховниот суд му ја уважи жалбата

Која храна содржи најмногу пластика?

Ангелов за ДУИ: Со пушка дојдоа на власт, со пенкало да ги отераме на буништето на историјата

Трка на хибридните суперавтомобили: Lamborghini Revuelto, Ferrari SF90 или Porsche 918?