Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Evergreen, компанијата чиј брод Ever Given заглави во Суецкиот Канал и предизвика блокирање на сообраќајот, ќе мора да плати огромна штета.

Се проценува дека блокадата на Суецкиот Канал спречи минување на товар вреден 9,8 милијарди долари секој ден.

Речиси седум дена по заглавувањето и после неколку неуспешни обиди, Ever Given беше поместен и можеше да заплови, но товарниот брод сè уште не го напуштил каналот. Египетските власти го чуваат бродот во каналот сè додека сопствениците не се согласат да платат милијарда долари отштета.

„Бродот ќе остане тука сè додека истрагата не заврши и не се исплати отштета. Се надеваме на брз договор“, изјави генералот Осама Раби.

URL

Отштетата треба да ги покрие трошоците за користење на опремата со која е отстранет бродот, да се плати работната сила, како и штетата предизвикана во каналот. Египетските власти исто така започнаа истрага за причината за инцидентот.

Бродот беше поместен благодарение на плимата и осеката, работата на багерите, бродовите за влечење и други машини.

Тагови
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Свет

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Read more

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Read more
 

Вести

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Читај повеќе

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Читај повеќе

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Читај повеќе

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Читај повеќе

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Читај повеќе

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Читај повеќе
  • play_arrow

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Читај повеќе
  • play_arrow

Напад врз медиумски работник да се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе