Милиони луѓе ширум светот соочени со нови рестрикции

Б.С.Б.
/ 15.07.2020 / 17:49

Додека расте бројот на заразени со коронавирус низ светот, милиони луѓе се соочени со нови рестрикции.

Владите на повеќе земји повторно воведоа мерки за ограничување на новиот бран на ширење на коронавирусот, додека бројот на заразени е над 13,2 милиони. Повеќе од 576.000 луѓе починаа од последици на COVID-19.

Некои земји, кои претходно успешно се справија со епидемијата, сега повторно воведуваат рестрикции поради зголемениот број на заразени.

Хонгконг повторно ги затвори кафулињата, теретаните и салоните за убавина. Забрани собири за повеќе од четири лица. Многу жители на Хонгконг доброволно носеа заштитни маски, а сега тие станаа обврска кога станува збор јавниот превоз.

Индиската држава Бихар, со 125 милиони жители, прогласи 15-дневен карантин кој почнува од утре.

Австралиските власти повикаа на одржување социјална дистанца, додека околу 5 милиони жители на Мелбурн уште од минатата недела се во изолација од остатокот од земјата за да се запре заразата во тој дел.

САД се најпогодена земја. Секојдневно има десетици илјади новозаразени, а државните и локалните власти повторно воведуваат мерки кои претходно беа укинати.

Американците имаат надеж во најавата на компанијата Moderna за вакцина против COVID-19. Станува збор за трета, клучна фаза во испитувања на вакцината mRNA-1273. Американската влада во овој проект вложи скоро половина милијарда долари.

Завршните клинички испитувања ќе се спроведат на 87 локации во САД и ќе бидат вклучени 30.000 возрасни луѓе кои имаат големи шанси да се заразат со вирусот. Експерименталната вакцина ќе биде тестирана во 30 сојузни држави.

Американскиот епидемиолог Ентони Фаучи првите резултати од вакцината ги смета за охрабрувачки.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Либанските демонстранти како тенисери го враќаа солзавецот кон полицијата

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Читај повеќе

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Читај повеќе

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Читај повеќе

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на патници, има разлика дали се наши или државјани на Косово

Читај повеќе

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Либанските демонстранти како тенисери го враќаа солзавецот кон полицијата

Читај повеќе

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Читај повеќе

Денеска 141 случај на COVID-19, ја надминавме бројката од 12.000 заразени

Читај повеќе