НБА 2020/21

Милвоки на крилјата на Мидлтон поведе против Атланта

Тимот на Милвоки Бакс дојде до втората победа и пресврт во полуфиналната пресметка со Атланта Хокс совладувајќи ја со 113:102.

Во „Стејт Фарм“ арената во Атланта домашните кошаркари подобро играа на стартот и првата четвртина ја решија во своја корист со 32:27, иако во одреден момент водеа дури и со 15 поени (25:10). Сепак, Милвоки се врати во игра, заигра подобро, влезе во серија и на полувреме се замина со нерешен резултат (56:56).

Атланта повторно беше подобриот тим на почетокот од третата четвртина, но не успеа да направи поголема разлика и во последната четвртина влезе со водство од само два поена разлика (85:83).

Победникот беше решен во самиот финиш кога Милвоки заигра сјајно и при резултат од 98:98 направи серија од 15:4 за на крајот со двоцифрена разлика да ја зграпчи победата.

Најдобар поединец на натпреварот во победничкиот табор беше Крис Мидлтон кој уфрли 38 поени со 11 скокови и 7 асистенции. Сличен скор имаше и Јанис Адетокумбо со 33 поени и 11 скокови, додека кај домаќините се истакна Тре Јанг со 35 поени.

Со ова победа Милвоки сега води 2-1 во серијата подобар од 7. Наредниот натпревар се игра во среда сабајле од 2:30 часот, а повторно домаќин е Атланта.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Кошарка

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Read more

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Read more

Јокиќ е подготвен за ММА

Read more

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе