Миовски поради повреда на зглобот не стартува против Чешка

Филип Здравески
/ 10.06.2024 / 14:37

Напаѓачот на македонската репрезентација и голгетер на шкотски Абердин Бојан Миовски, се жали на болки во зглобот и поради тоа нема денеска да биде во стартниот состав за пријателската со Чешка.

Македонија ѝ гостува на Чешка од 18 часот во Храдец Кралове, а Миовски беше планиран да почне од почеток во нападот, како што беше случај и во Риека против Хрватска.

Но, штипјанецот се жали на болки во зглобот на ногата и поради тоа нема да се најде во стартниот состав, соопшти ФФМ.

Селекторот Милевски против Хрватска стартуваше со Александар Трајковски заедно со Миовски во нападот. Опција му е Милан Ристовски, а тука се и крилните напаѓачи Дарко Чурлинов, Димитар Митровски и Лирим Ќамили.

Натпреварот Чешка - Македонија (18 ч.) ќе биде директно пренесуван на МРТ3.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе