Миркуловски и 3 Данци позитивни по ракометниот двомеч

На повидок е корона-кластер од квалификацискиот двомеч помеѓу Македонија и Данска откако четворица ракометари веќе се позитивни на COVID-19.

Миркуловски против Данска во Скопје; Фото: РФМ

Македонскиот репрезентативец Филип Миркуловски, кој истовремено е и помошник тренер на играч-селекторот Кире Лазаров, е позитивен на коронавирусот откако бил тестиран во Германија по враќањето од репрезенттаивните обврски. Ова го потврди неговиот клуб Вецлар.

„Филип Миркуловски излезе позитивен на тестирањето за SARS-CoV-2 по што играчот на Вецлар ќе паузира барем две недели“, објави клубот напоменувајќи и дека по враќањето Мaкедонецот немал контакт со никој во клубот.

Filip Mirkulovski ist positiv auf SARS-CoV-2 getestet worden und wird den #WetzlarerJungs mindestens zwei Wochen fehlen....

Posted by HSG Wetzlar on Wednesday, March 17, 2021

Претходно во редовите на Данска тројца ракометари излегоа позитивни по враќањето во своите клубови. Се работи се Јакоб Холм, Ласе Мелер и Ханс Линдберг. Тројцата исто така играат во Германија.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Ракомет

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Read more

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Read more
Фото: РФМ

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Read more

Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Read more
 

Спорт

  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе