Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

На социјалните мрежи активно и жестоко се коментира „откритието“ на еден корисник на Google Earth во близина на брегот на Арктикот – замрзната структура што многу потсетува на крузер брод.

Откритието предизвика лавина коментари за тоа што навистина се крие на замрзнатиот континент – од тајни нацистички бази, мистериозни цивилизации до „интервенција на вонземјани“.

Сликата објавена првично на YouTube веднаш предизвика внимание. Кога ќе се префрли во 3D не може а да не се забележи дека многу потсетува на голем брод за крстарење.

„Јасно се оцртани контурите. Должината на бродот е околу 120 метри и лежи далеку од арктичкиот брег“, вели авторот на YouTube каналот.

Некои корисници на социјалните мрежи се убедени дека бродот завршил на таа локација откако влетал во исто така мистериозниот „Бермудски триаголник“.

URL

Други имаат прилично смела теорија на заговор: структурата е дело на нацистите кои на Арктикот изградиле тајни бази по Втората светска војна.

URL
Тагови
реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Чек дис аут

Прошетка по снежната Битола

Read more

Најпаметниот папагал

Read more

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Read more

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе