Мистеријата е откриена: Пристигна Aprilia Tuareg 660

Aprilia долго време беше мистериозна кога станува збор за новиот мотоцикл Tuareg 660.

Освен фактот дека оваа машина требаше да послужи како основа за целата новасерија, малку се знаеше за моделот.

Aprilia Tuareg 660 го имаше своето прво појавување на саемот EICMA во 2019 година, а во меѓувреме, овој ADV модел од средна класа стана вистинска мистерија.

Се чини дека сега Aprilia одлучи да се отвори, иако има уште нешто што сѐ уште не го знаеме за овој мотоцикл. Она што го знаеме е дека паралелниот твин агрегат со волумен од 660 кубни метри ќе донесе 80 КС. Има и 70 Nm максимален вртежен момент, чија испорака е прилагодена на она што се бара од една авантуристичка машина за турирање.

Tuareg 660 тежи 187 кг, со волумен на резервоарот од 18 литри. Кога ќе се комбинираат двете, тогаш тежината треба да биде помеѓу 200 и 205 кг.

Меѓуоскиното растојание е нешто повеќе од 1.500 мм, што значи дека Tuareg 660 е доста компактен. Италијанците наведуваат дека неговата тежина е централизирана така што мотоциклот има низок центар на маса. Висината на седиштето е 860 mm, и покрај предната и задната суспензија од 240 mm.

Централниот дел на кокпитот е 5-инчен TFT екран, преку кој можете да изберете еден од четирите режими на возење (два се целосно прилагодливи), ABS, темпомат и слично.

Засега нема информации за цената, но очекуваме Aprilia Tuareg 660 да се позиционира меѓу моделите Yamaha Ténéré 700 и KTM 890 Adventure.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Мотори

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Read more

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Read more

Пристигнува новиот Suzuki Phantom

Read more

Мистеријата е откриена: Пристигна Aprilia Tuareg 660

Read more
 

Автомобили

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе

Го оставивте автомобилот на сонце?

Читај повеќе

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Читај повеќе

Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

Читај повеќе

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Читај повеќе

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе