Мит или реалност: Дали кучињата навистина претчувствуваат земјотреси?

Турција сè уште ги брои загинатите и повредените по еден од најразорните земјотреси што ја погоди земјата. Спасувачките екипи, вклучетно и од бројни земји, полека пристигнуваат за да помогнат во пронаоѓањето на оние кои сè уште се под урнатините.

Првиот од двата силни земјотреси беше регистриран во понеделникот рано утрото и беше со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала. Вториот удри попладнето и беше нешто послаб - 7,5 степени според Рихтер.

Станува збор за земјотресите кои нанесоа непроценливи штети на јужните и источните делови на земјава во вид на уништена инфраструктура и изгубени животи, кои се измерени на повеќе од пет илјади.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи седумдневна жалост во целата земја, а воведена е тримесечна вонредна состојба. Знамињата на државните институции се спуштени на половина копје.

Инаку, тоа е област која е тектонски исклучително активна. Турција особено има проблем на својот северозапад, но и на истокот на земјата, која има изразена тектонска активност.

Сеизмолозите тврдат дека (сè уште) не постои технологија во светот која на кој било начин може да предвиди кога и каде ќе се случи земјотрес, ниту со каков интензитет ќе биде.

Човечката интелигенција ја нема оваа можност, но истото не може да се каже и за животните. За разлика од луѓето, тие можат да претчувствуваат тресење на земјата, што е докажано многу пати досега.

Имало многу примери

Босанскиот голман Горан Карачиќ, кој настапува за турскиот Аданаспор, синоќа се појави во дневникот на HRT и ја опиша драмата што ја доживеал заедно со сопругата. Рече дека животот му го спасил никој друг туку неговото куче.

„Можам слободно да кажам дека мојот живот и животот на мојата сопруга го спаси нашето куче! Инаку, тоа е многу мирно животно кое ретко прави врева. Неколку моменти пред земјотресот почна да лае и да скока низ собата, што нѐ разбуди и нѐ алармираше дека нешто не е во ред, по што истрчавме на улица“, изјави поранешниот голман на Зрињски.

Во ноември 2019 година и Албанија беше погодена од силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала, кој однесе 11 животи.

Надзорните камери од една зграда снимија куче кое спиело под балконот и почувствувало опасност и побегнало од зградата непосредно пред да започне тресењето на земјата. Само неколку секунди подоцна целата зграда почна да се тресе.

Remote video URL

На крајот на 2020 година и Петриња во Хрватска беше погодена од силен земјотрес. Уште тогаш, многу граѓани на Хрватска се појавија со слични искуства во кои опишаа како нивните миленици го претчувствувале тресењето на земјата.

„Нашето куче се сокри во бањата, по што побегна уште пред да се затресе по вторпат“, „Кучето нѐ разбуди со лаење, па во два наврата почувствувавме дека се тресе“, напишаа тогаш Хрвати на социјалните мрежи.

Донекаде постои објаснување

Изгледа дека тоа не е само народно верување. Овој феномен за боснаскиот портал Klix го објаснил Енсар Медедовиќ, доктор по ветеринарна медицина, член на фондацијата Dogs Trust и инструктор за обука на кучиња од Сараево.

„Некои животни, особено кучињата, навистина можат да предвидат земјотреси, што е докажано многу пати досега. Кучињата имаат над 250 милиони олфакторни клетки, за разлика од луѓето кои имаат само 5 милиони. Тие обично го манифестираат своето 'претчувство' преку агресивно однесување и хиперактивност, придружено со гласно лаење неколку моменти пред самиот удар“, вели Медедовиќ.

Додава дека животните имаат повисока горна граница на фреквенција од луѓето, што може да ги објасни нивните „супермоќи“ до одреден степен.

Британскиот биолог Руперт Шелдрејк во својата книга „The Sense of Being Stared At“ зборува за многу докази за чудно однесување на животните непосредно пред земјотрес.

„Има многу извештаи за диви и припитомени животни кои биле многу исплашени, вознемирени или чудно се однесувале во часовите или дури деновите пред земјотресот. Истото важи и за земјотресот во Турција во 1999 година со епицентар во близина на Измир. Кучињата завиваа часови пред земјотресот, а многу мачки и птици се однесуваа чудно“, рече Шелдрејк.

Ова е без сомнение уште еден доказ зошто кучињата со право го носат епитетот на најдобар пријател на човекот и една од причините зошто би било пожелно да ги имаме овие благородни животни во наша близина.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Чек дис аут

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Read more

Планина на која е забрането да се качи човек

Read more

Дали самите сте си најлош непријател? Направете тест и дознајте

Read more

Што ако човештвото престане да војува?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе