Митревски ќе го чува голот на Порто

Македонскиот репрезентативен голман се враќа назад во Португалија, но сега во тимот на Порто.

После три години Никола Митревски повторно ќе игра ракомет во Португалија. Прекинувањето на сезоната во македонската лига му дозволи да направи траснфер напуштајќи го тимот на Еурофарм Пелистер од својата родна Битола.

Порто на својата клупска веб-страница потврди дека Митревски ќе ги брани сино-белите бои во наредната 2020/21 сезона.

„Минатат сезона има можност да играм против Порто во ЕХФ купот и сега знам како сѐ функционира во клубот. Многу сум задоволен со овој трансфер бидејќи знам како се одвиваат работите во Порто и кога стигна понудата, не се мислев многу дали да ја прифатам“, вели Митревски.

Тој во сезоните 2015/16 и 2016/17 настапуваше за ривалот Бенфика со која ги освои Португалскиот куп и Суперкупот. Потоа настапуваше за романска Доброџеа Суд, а изминатава сезона за Еурофарм Пелистер.

„Изминатава сезона за мене беше болна, како и за сите спортисти. Сезона прекината поради пандемија. Мислам дека Порто беше во одлична форма и можеше да стигне и до фајнл-фор. Беа на едно многу високо ниво и поставија пример како треба да фукционира еден ракометен клуб“.

„Се надевам ќе се адаптирам добро и ќе имаме одчична сезона со многу победи и многу титули. Повторно ќе ги освоиме титулите во Португалија и ќе се обидеме да влеземе во фајнл-фор од Лигата на шампиони“, изјави Митревски.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Ракомет

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Read more

Спорт

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Читај повеќе

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе