Млад колумбиски боксер почина по нокаут

Луис Кинонес (25) беше ново име во светот на боксот кој борбата ја плати со живот. 

Минатиот викенд, во натпревар во суперлесна категорија за титулата национален шампион, тој се пресмета со Хозе Муњоз (21), борец кој исто така беше непоразен до тој момент. Кинонес не само што првпат беше поразен, туку вчера, по пет дена во индуцирана кома, почина.

Колумбискиот боксер се струполил на подот по ударите кои ги добил од противникот во 8. рунда. Веднаш бил пренесен во болницата во Баранкила, каде што бил ставен во индуцирана кома, но за жал, немало помош, а на Муњоз официјално му била заведена нокаут победа.

URL

Да потсетиме, ова не е прв случај на смрт на боксер оваа година. Слична трагедија се случи претходно во Јужна Африка. Пред неколку месеци, јужноафриканскиот боксер Симисо Бутелези (24) почина откако се здоби со повреди на мозокот на мечот во лесна категорија против неговиот сонародник Сифесихле Мнтунгва.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Останати спортови

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Read more

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Read more

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Read more

Нов рекорд – над 11.000 учесници од 53 земји ќе трчаат на Скопски маратон 2023

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе