Младите европски амбасадори ја поздравија финансиската помош од 80 милиони евра на ЕУ за земјава

По соопштувањето на веста дека Северна Македонија доби неповратна финансиска помош од 80 милиони евра за справување со последиците од глобалната економска и енергетска криза, нашите млади европски амбасадори го поздравија овој потег на Европската Унија. Платформата „Млади европски амбасадори“ е креативна мрежа на идни млади активисти од земјите од Западен Балкан, а дел од неа се и младите македонски активисти Иван Дургутов и Дамјан Златановски.

Во контекст на пакетот за финансиска помош во вредност од 80 милиони евра како поддршка во буџетот на Северна Македонија, младиот амбасадор Иван Дургутов вели дека обезбедената поддршка под слоганот „Енергијата нè поврзува“ е момент на заедништво, бидејќи ја истакнува можноста да обезбедиме повеќе наши сограѓани и домаќинства да си го ослободат дополнителниот товар од високите сметки за електрична енергија. Прашан за младинската визија околу приоритетите што треба да ги поставиме како држава на планот на енергетската политика, Дургутов вели:

„Би се фокусирал на тоа да се осигурам дека ќе нема ниту едно основно училиште што повеќе ќе се загрева нееколошки и енергетски неефикасно и ќе се потрудам да не постојат образовни објекти во земјава што сè уште ќе имаат ќумбиња како извор на топлина. Време е за крај на несоодветните инфраструктурни објекти и дотраените прозорци, врати, подови и оџаци“.

Имајќи предвид дека финансискиот пакет на Европската Унија е дел од континуираната поддршка на земјава во клучните инвестиции во енергетиката, младиот амбасадор Дамјан Златановски смета дека нашата земја, како земјата на сонцето, ветровите и геотермалните потенцијали, има кохерентна предност да стане „зелен енергетски хаб“ и модел за одржлив развој.

„Звучи како идила, но реализацијата е можна со давање на бусолата на младите, инвестирањето во нив и во иновативните технологии, заштитата на природните ресурси, поддршката на поединците и компаниите за користење извори на чиста енергија и заедничкото редуцирање на зависноста од фосилни горива“, вели тој.

И двајцата се согласни дека нашата земја треба да се угледа на поразвиените европски земји, како што се Словенија и скандинавските земји, во имплементирањето на стратегиите за енергетска независност и ефикасност. Но, велат дека е потребно и да се свртиме назад кон сопственото минато, менувајќи ги своите навики. Така, според нив, треба да научиме од нашите прабаби и прадедовци кои и без интернет, хаштази и еко-работилници знаеле да се грижат за животната средина.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Промо

Со донација на повеќе од 300 илјади денари dm drogerie markt го одбележа Меѓународниот ден на децата!

Read more

Фестивалот EXIT и Coca-Cola го носат најдоброто светско фестивалско VR-искуство со низа домашни настани

Read more

Сребрен сјај: Совршени парчиња накит за вашата колекција

Read more

Limited edition лименките на Златен Даб – предизвикувачка платформа за оригинален уметнички израз

Read more
 

Ново

  • filter

Големи немири во Источна Германија: Се судрија левичарите и полицијата

Читај повеќе

Сигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Читај повеќе

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе