Модна индустрија и коронавирус: Брендовите изработуваат маски и заштитни одела

Голем дел од модната индустрија е уништен поради пандемијата со коронавирусот. Дизајнерите, луксузните брендови се вклучуваат во борбата против болеста и изработуваат заштитни маски и одела во некои од најтешко погодените земји.

Во САД, здравствените работници предупредија дека залихите на медицинска опрема нема да бидат доволни и покрај тоа што произведувачите го зголемија производството, некои здравствени работници биле принудени самите да прават маски, пишува CNN.

Ни требаат креативни компании за изработка на опрема која е неопходна на нашите здравствени работници, порача гувернерот на Њујорк на Twitter.

На неговиот повик прв се јави дизајнерот Кристијан Сиријано.

Американскиот дизајнер Прабал Гурунг исто така се понуди да помогне, а и Брендом Максвел кој ги пренасочи ресурсите во изработка на медицинска опрема.

H&M исто така произведуваат медициска опрема. Не заостануваат ниту Balenciaga и Yves Saint Laurent. Тие ќе произведат 3 милиони маски за француските лекари.

Gucci ќе донира 1,1 милион маски и 55 илјади заштитни одела за здравствените работници на Италија.

Louis Vutton и Christian Dior, пак, направија набавка на 40 милиони маски од Кина.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Бизнис

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Read more

Вести

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Читај повеќе

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

Читај повеќе

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Читај повеќе

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Читај повеќе

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Читај повеќе

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Читај повеќе

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Читај повеќе