Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Лука Модриќ изјави дека се надева на продолжување на договорот со Реал Мадрид и дека се надева дека кога ќе ја заврши кариерата во клубот, ќе има збогување со клубот како што имаше Тони Крос.

Тој не ја крие желбата дека би сакал да остане уште една година во Реал и тврди дека „одлуката за неговата иднина е веќе донесена“. Каква е таа одлука не сакаше да открие во интервју за шпанското радио COPE.

Реал има повеќе финалиња во Лигата на шампионите оваа сезона. Се игра на „Вембли“ во сабота против Борусија Дортмунд, а шпанските медиуми претпоставуваат дека по него би можело да пристигне најава за продолжување на Реал со капитенот на хрватската репрезентација. Модриќ, кој игра за Реал Мадрид од летото 2012 година, има договор кој истекува за еден месец. Тој одби да зборува за преговори со управата за продолжување на соработката.

„Не можам да кажам ништо. Сега е финале во Лигата на шампионите, па мораме да бидеме сконцентрирани. Останатото ќе се знае кога ќе дојде вистинското време“, изјави Модриќ на прашањето за останување во Мадрид и додаде дека се надева дека тоа ќе се случи.

„Едвај го чекам тој натпревар. Се подготвувам за неа како да ќе играм. Ако не играм од почеток, ќе влезам подоцна. Се чувствувам многу добро, физички и психички“, објасни хрватскиот играч за врска и најстариот играч на мадридскиот гигант.

Сезонава настапи на 45 натпревари, од кои половина во стартниот состав. Тренерот Карло Анчелоти ја спроведува клупската политика за подмладување на тимот, поради што често го остава Модриќ на клупата. Модриќ изјави дека „никогаш нема да прифати“ да не игра, туку ќе се бори за место во тимот, но ќе му биде на располагање на тимот кога ќе биде потребно.

„На почетокот ми беше тешко да разберам бидејќи бев во стартниот тим во текот на целата кариера. Подоцна ја прифатив мојата нова улога и мислам дека одиграв добро и тренерот е задоволен. Мислам дека тоа добро го направив досега“, рече тој.

Тој исто така рече дека неговиот однос со Анчелоти е „повеќе или помалку добар како и секогаш“. „Односот не е многу променет. Се почитуваме и разговараме како и секогаш. Но, секако дека не сум среќен кога не играм“, рече тој.

Модриќ не кажа до кога има намера да игра професионален фудбал, но „се чувствува силно“ да продолжи да биде „меѓу елитните фудбалери“. Тој изјави дека не размислува за тренерската работа, туку само за продолжување на играњето.

„Сакам да ја завршам играчката кариера во Реал Мадрид. Мојот сон е да се збогувам со играњето во клубот на мојот живот, во мојот дом. Но, тоа што го сакате не може секогаш да се случи“, рече тој и додаде дека еден ден се надева дека „ќе има збогување на Сантјаго Бернабеу како што имаше Тони Крос минатиот викенд“.

Со претседателот Флорентино Перес е во добри односи.

„Кога ќе ја завршам играчката кариера, ќе останам во Мадрид. Тоа е нашиот план. Семејството, мојата сопруга и децата, играат важна улога во моите одлуки. Тие се среќни во Мадрид, тука се чувствуваат како дома, нивните пријатели се тука. Мадрид е нашиот дом. Луѓето не сакаат и почитуваат, па затоа сме задоволни“, заклучи Модриќ.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Фудбал

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more
 

Спорт

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе