Моќен трик од Сигмунд Фројд: Кога некој ве навредува, кажете му само еден збор

Никој од нас не може да се огради од негативноста на другите луѓе, таа секогаш ќе постои. Но, вие бирате колку ќе влијае на вашиот живот и како ќе реагирате на неа.

Луѓето се емотивни суштества и често критиката, осудата или навредите од другите луѓе може да ги доведе до очај и нишање на самодовербата. Конструктивната критика од блиска личност во која имате доверба треба да ја прифатите, но навредите во комуникацијата може да бидат непријатни. Личноста која ве навредува има само една мисија, да ве повреди.

Сигмунд Фројд велел дека силната личност никогаш не го презема товарот на туѓите изјави. Како всушност да се однесувате кон нечие лошо однесување и навреди? Не се расправајте, туку едноставно кажете „Да“ на која било претпоставка и тоа со мирен израз на лицето.

Моќта на мирното „Да“ е во состојба да го ослободи секој психолошки притисок бидејќи едноставно ја лишувате личноста од можноста да ве повреди со нешто и не се браните, докажувајќи го спротивното. Едноставно го обезвреднувате секој нејзин напад.

Покрај волшебното „да“, за да се заштитите од навреди важно е да ја развивате и вашата самопочит, да не дозволите вашиот мир да зависи од надворешни процени.

„Кога сите луѓе би се оценувале само себеси и не би се бавеле со вреднување на другите, грубоста би изумрела како феномен“, изјавил Фројд во една прилика.

Покрај овие начини, единствениот вистински начин да се заштитите од луѓето склони кон навреди е целосно да се дистанцирате од нив и да се дружите со луѓе кои ве сакаат и почитуваат.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Чек дис аут

Пази да не паднеш додека работиш, фејл компилација

Read more

Кој е докторот кој спаси два живота на стадионите во Англија за три месеци?

Read more

Најидиотските поплаки на туристи низ светот

Read more

Мечка му влезе в куќа, успешно се одбрани и ја избрка

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе