Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Илустраторот Јанг Љу знае од лично искуство кои се културолошките разлики меѓу Истокот и Западот.

Родум е од Кина, роден е и израснал во Пекинг, а на 13 години се преселил во Берлин. Откако живеел таму 13 години решил да ги прикаже разликите меѓу културата на Истокот и Западот.

Резултатот на проектoт наречен East meets West се овие едноставни, но моќни илустрации што преку контрасти ги покажуваат различните менталитети, ставови и однесување.

Сината страна е Западот, а црвената Истокот.

На прашањето од CNN дали смета дека илустрациите го поттикнуваат стереотипното размислување, Љу одговори:

„За нас денес е многу важно да погледнеме зад постапките што се прават пред нас. Има причини зад сите постапки и однесувања и тие се базирани на различни нешта. Се надевам дека ќе придонесам луѓето да покажат поголем интерес и да им дадат шанса на овие илустрации да бидат појдовна точка за комуникација и дискусија“.

Тагови
реклама

Од отворањето на градинките досега - 15 заразени деца и 44 вработени

Read more

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more
Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Read more
Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Read more

Живот

Фудбалерката Меган Рапино ја запроси кошаркарката Сју Бирд

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Пет знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Брутални вистини за секој хороскопски знак

Read more

Магазин

Фудбалерката Меган Рапино ја запроси кошаркарката Сју Бирд

Читај повеќе
  • play_arrow

Среќа во несреќа: Остана нечепнат по сообраќајка пред нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Tinder има нова опција - користете ја внимателно

Читај повеќе
  • play_arrow

Дин по 2 месеца се враќа кај лавовите - добредојде или?

Читај повеќе
  • play_arrow

4 идеи за вкусен доручек со јајца

Читај повеќе

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Читај повеќе

Зошто некои од заразените со коронавирус се асимптоматски?

Читај повеќе

Зошто треба да јадете дури и кога не чувствувате глад?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали би се преселиле? – Италијанско село нуди 20.000 евра за да почнете бизнис

Читај повеќе