Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Големи делови на Обединетите Арапски Емирати викендов беа погодени од песочни бури, а властите повикаа на внимателност на улиците.

Во повеќето градови, домовите и бројните знаменитости беа прекриени со слој песок, а видливоста беше намалена. Видливоста во Абу Даби и Дубаи беше под еден километар.

На социјалните мрежи се појави и снимка која покажува како Дубаи „исчезна“ во прашината.

Низа песочни бури, за кои се верува дека се дел од влошените климатски промени, беа забележани и во Ирак, Кувајт, Саудиска Арабија, Иран и други земји годинава. поради тоа беа затворени аеродроми и училишта, а илјадници луѓе завршија во болница поради проблеми со дишењето.

URL
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Чек дис аут

Доколку би живееле под вода фоките би ни биле миленичиња

Read more

Како изгледаше сообраќајниот метеж во Америка пред 70 години?

Read more

Очајниот Путин ангажира инфлуенсерки во пропагандата за мобилизација

Read more
Што (не) треба да правите кога ве тетовираат?

Што (не) треба да правите кога ве тетовираат?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе