Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Федералната служба за безбедност на Русија објави видео од моментот кога американската кошаркарка Бритни Грајнер беше разменета за рускиот трговец со оружје Виктор Бут, попознат како „трговецот на смртта“.

На видеото се гледа како Грајнер задоволно се смешка додека седи во авионот пред нејзиното враќање во САД. Кошаркарката беше разменета за Бут на аеродромот во Дубаи.

На видеото се гледа како Бут кимнува со главата во насока на камерата пред да влезе во друг авион.

Remote video URL

Во ноември, Грајнер почна да отслужува деветгодишна затворска казна за поседување масло од канабис. Затворена беше на 350 километри од Москва. Спортистката беше уапсена во февруари кога цариниците рекоа дека на московскиот аеродром Шереметјево во нејзиниот багаж пронашле садови со масло од канабис.

На судењето, Грајнер призна дека го имала маслото од канабис во багажот, но и дека го спакувала ненамерно брзајќи да се качи на летот и дека немала криминална намера. Нејзината одбрана напиша изјави дека ѝ е препишан канабис за лекување на хронична болка.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Свет

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе