Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Излегоа снимки од моментот кога вториот најголем радио телескоп на Земјата се сруши на почетокот од оваа недела.

Во вторникот во точно 7:54 часот по локално време 900 тони тешката платформа во Аресибо опсерваторијата падна од 140 метри височина и се сруши врз 300 метри широкиот диск под неа.

Телескопот беше втор најголем на планетава кој праќаше и детектираше радио бранови во и од вселената. Почетокот на падот почна уште во август кога дел од сајлите кои го држеа пукнаа, а минатиот месец следуваше уште еден таков инцидент.

URL

Инженери со дронови ја испитувале состојбата во моментот кога телескопот се срушил. Барале начин како да ја санираат штетата, но сега веќе е доцна за тоа.

Во 1974 година Аресибо го испрати најсилниот радиобран од Земјата кон вселената со надеж да се добие повратен одговор од вонземски живот. Одговорот до ден денес не е дојден.

Опсерваторијата Аресибо е во сопственост на американската НСФ и се наоѓа во Порторико.

„Како што можете да видите, ова беше многу насилен и непредвидлив пад. НСФ нема да ја затвори опсерваторијата Аресибо. Сепак, сѐ уште е рано да зборуваме за некакви планови за обнова на уништеното“, вели Абел Мендес од Универзитетот Порторико.

реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Наука

Дали темната материја навистина е толку важна?

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

SpaceX испрати рекорден број сателити во вселената со една ракета

Read more

Не личите на родителите? Постои добра причина

Read more
 

Гик

Универзитет Оксфорд: Загадувањето на воздухот доведува до неповратно губење на видот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали темната материја навистина е толку важна?

Читај повеќе

Откриена егзопланета без облаци

Читај повеќе

Сивите китови изумираат во Тихиот Океан поради глад

Читај повеќе

СЗО предупреди: Бремените жени да не ја примаат вакцината на Moderna

Читај повеќе

За безбеден шопинг: Беџ за регистрираните онлајн продавници

Читај повеќе

Како да откриете што сè Google знае за вас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што треба знаете за „Hitman 3“ пред да ја купите

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе