НБА 2020/21

Монструозна партија на Дончиќ против Клиперс

Кошаркарите на Далас Маверикс победија на гости кај Лос Анџелес Клиперс со 105:100 и поведоа со 3-2 во четвртфиналната серија од Западната конференција, а брилијантна партија пружи словенечкиот играч Лука Дончиќ.

Дончиќ постигна дури 42 поена, збогатени со 14 асистенции и 8 скокови, и со ваков биланс го донесе својот тим на чекор до пласман во наредната фаза од плеј-офот.

Чудесниот Словенец стана само втор НБА играч кој на еден натпревар уфрлил над 40 поени во комбинација со 14 асистенции.

URL

Донекаде го пратеше единствено Тим Хардавеј со 20 поени, додека останатите играчи на Далас постигнаа едноцифрен број на поени, што доволно зборува како натпревар одигра Дончиќ.

Во редовите на Клиперс најефикасен беше Пол Џорџ со 23 поени, додека Реџи Џексон и Каваи Ленард постигнаа по 20.

Во останатите три натпревара кои се играа ноќеска, Филаделфија го надигра Вашингтон за 4-1 во партии и се пласираше понатаму, исто како и Јута која четврти пат по ред го победи Мемфис. Мина и Атланта откако победи во Њујорк кај Никс.

Резултати:
Филаделфија 76ерс - Вашингтон Визардс 129:112 (4-1)
Њујорк Никс - Атланта Хокс 89:103 (1-4)
Јута Џез - Мемфис Гризлис 126:110 (4-1)
Лос Анџелес Клиперс - Далас Маверикс 100:105 (2-3)

реклама
„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

Read more
Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Read more
Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Read more

Интервју со Lide Lide, најголемиот фан на Венко Филипче

Read more

Кошарка

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Read more

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Read more

Јокиќ е подготвен за ММА

Read more

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе