НА ПОВИДОК Е ГОЛЕМО ОСВЕЖУВАЊЕ

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Откако минатогодишниот macOS Big Sur го донесе долгоочекуваниот facelift, односно освежување, како и големи промени во апликациите како што се Safari, Maps и Messages, сега доаѓа новиот macOS Monterey.

Apple се обидува дополнително да го „исполира“ својот десктоп оперативен систем, кој сега поддржува споделување музика и филмови преку SharePlay, како и некои други функции што ги нуди iOS 15. Секако, тука не станува збор за големите промени во macOS кои некои ги чекаат, бидејќи во неговото јадро сè уште изгледа како оригиналниот OS X, сепак животот на корисниците на Apple десктоп треба да биде полесен.

Една од значајните новости кај macOS Monterey е Universal Control, која овозможува употреба на тастатури и глувци на Mac и iPad. Ова е нешто што апликациите од трети страни како Across веќе го овозможија, но се знае дека таквите апликации се тешки за подесување и употреба. Предноста на Apple, како и секогаш, е тоа што може да ја заврши работата со конфигурацијата во својот оперативен систем. За време на демонстрациите, немаше проблеми со користење на еден сет на уреди на iPad, MacBook Pro и iPad.

Воедно, екранот на iPad и музиката ќе можат да се пренесат на Apple компјутерот користејќи AirPlay за Mac. Ова е уште еден начин за полесно работење на повеќе уреди на Apple. Како и класичната функција AirPlay, оваа опција може да ја олесни соработката со другите клиенти на Apple. Во најмала рака, тоа ќе биде паметен начин за пуштање музика на новите звучници iMac.

Во најголем дел, macOS се чини дека не се разликува премногу од Big Sur, и тоа има логика бидејќи Apple ја смета минатогодишната верзија за големо освежување на дизајнот на ОС. Apple „протурка“ некои надградби за Safari, вклучувајќи потенки јазичиња и можност за групирање јазичиња. Овие промени пристигнуваат на iOS и iPadOS, а Apple конечно ги носи екстензиите за Safari и на своите мобилни платформи.

Конечно, Apple планира да ја направи автоматизацијата попогодна за корисниците, па macOS Monterey доаѓа со Shortcuts, но корисникот исто така ќе може да креира свои.

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Софтвер

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Read more

Претставен Windows 365 – кои погодности ги нуди?

Read more

Три корисни трикови за iPhone што треба да ги знаете

Read more

Google забрани уште 25 Android апликации  - избришете ги веднаш

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе