Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Европската народна партија (ЕПП), политичката група на чело на Европскиот парламент, сака да го ревидира Зелениот договор, кој предвидува забрана за продажба на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година.

Како што е познато, од 2035 година сите нови автомобили што ќе се продаваат во Европската Унија ќе мора да бидат електрични или да користат водород за погон. Тоа е затоа што од таа година, според одлуката на Зелениот пакт, ќе биде забранета продажбата на нови автомобили со термални SUS мотори.

Барем тоа беше првичниот план на Европската Унија, бидејќи одлуката на Зелениот пакт може да се смени во корист на задржување на SUS моторите и по 2035 година. Според последните информации објавени во публикацијата Bloomberg, Европската народна партија, најголемата политичка формација во Европскиот парламент, сака да го ревидира овој пакт со цел да ги заштити компаниите и домаќинствата во Европската Унија.

Затоа, ЕПП предлага да се трансформира Зелениот договор во Зелен договор за раст. Преку овој пакт, ЕПП ја одржува својата цел за намалување на емисиите на стакленички гасови за 55% до 2035 година, но сака да ја постигне таа цел „со помала бирократија и поголема технолошка отвореност“, вели Петер Лизе, координатор за еколошка политика во партијата ЕПП.

Во Европа постои голема загриженост за зголемувањето на животните трошоци како резултат на преминот кон електрична мобилност. Ова беше една од главните причини зошто на последните избори за Европскиот парламент на 9 јуни се зголеми поддршката за конзервативните, па дури и на крајно десничарските формации.

Минатата година Германија изврши притисок врз раководството на Европската Унија да дозволи продажба на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување по 2035 година, под услов да работат на синтетички горива. Најверојатно, ревидираната верзија на Зелениот пакт ќе биде усвоена во 2026 година, а SUS моторите ќе продолжат да постојат и по 2035 година. Прилично е магливо во каква форма ќе преживеат SUS моторите, иако од оваа ситуација изгледа како маргинална работа.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Авто новости

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе