Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Гласините за новата линија KTM 490 кружат со години, а се чини дека до крајот на 2022 година би можеле да станат реалност.

Од австрискиот производител се очекуваше да примени истиот рецепт од линијата 390, т.е. да донесе нејкед, RC спорт и авантуристички дуал-спорт модел.

Според достапните информации кои протекоа од матичната компанија Pierer Mobiliy, новата линија ќе има вкупно пет модели. Сите наскоро треба да бидат претставени на светските пазари.

Тоа значи дека покрај 490 Duke, RC 490 и 490 Adventure, во новата линија ќе има уште двајца претставници. Иако засега нема повеќе информации, индициите укажуваат на тоа дека линијата ќе се движи од паралелен твин агрегат со зафатнина од 490 кубика.

Некои извори шпекулираат дека „срцето“ на новата линија би можело да биде единицата која партнерот на KTM, CFMOTO, неодамна ја претстави на 450S машина. Покрај гореспоменатиот агрегат, линијата KTM 490 треба да испорача премиум карактеристики како што се WP суспензија, повеќе различни режими на возење, ABS, контрола на тракција и TFT табла со инструменти.

Доколку се точни информациите, т.е. ако KTM навистина планира да лансира нова линија до крајот на годинава, наскоро би требало да излезат повеќе информации.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Мотори

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Read more

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Read more

Пристигнува новиот Suzuki Phantom

Read more

Мистеријата е откриена: Пристигна Aprilia Tuareg 660

Read more
 

Автомобили

  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе