Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Вашингтон, 13 јуни 2018 (МИА) - Топењето на мразот на Антарктикот алармантно се забрзува, при што во изминативе 15 години се стопиле три илјади милијарди тони мраз, се наведува во извештај на меѓународен тим експерти објавен денеска.

Во студијата се наведува дека во послениов четврт век на најјужниот дел на Планетата се стопило толкаво количество на мраз од кој е добиена вода што би можела да ја прекрие целата територија на американската сојузна држава Тексас во висина до четири метри.

Според експертите ваквото топење на мразот на Антарктикот придонело за покачување на глобалното морско ниво за 7,6 милиметри.

Во истражувањето се наведува дека во периодот од 1992 до 2011 година во просек се топеле по околу 84 милијарди тони мраз годишно, а од 2012 со 2017 година по 241 милијарда тони.

- Мислам дека треба да се загрижиме, но не значи дека треба да бидеме очајни. Работите едноставно се случуваат и тоа побрзо отколку што очекувавме, вели Изабела Велкоња од Калифорнискиот универзитет, која е една од 88-те коавтори на студијата.

Според друг коавтор на извештајот, Ендрју Шапар од британскиот Универзите во Лидс, доколку продолжи ваквото темпо на топење, само како резултат на стопрниот мраз од Антарктикот, до крајот на векот нивото на морињата би се зголемило за 16 сантиметри.

Ова е второ вакво истражување, што го изработуваат научници во соработка со американската Национална аеронаутичка и веселнска администрација (НАСА) и Европската вселенска агенција. Целта на стидиите е да се следи состојбата со мразот на Антарктикот и околу Гренланд.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Живот

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Read more

Знаете ли што е гамофобија?

Read more

Со дрон над вулкан во Исланд

Read more
 

Магазин

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе