ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Светското фудбалско првенство 2022 во Катар ќе почне на 20 ноември. На овој датум ќе се одржи церемонијата на отворањето, по што ќе се одржи првиот натпревар, објави ФИФА.

Во првиот дуел ќе играат домаќинот Катар и Еквадор.

Првично беше планирано овие две репрезентации својот натпревар да го одиграат на 21 ноември, но беше одлучено овој натпревар да се премести еден ден порано.

URL

Со оваа одлука Светската фудбалска федерација ја запазува традицијата, домашната репрезентација да биде учесник на првиот натпревар на првенството.

Информацијата дека ФИФА планира да го прифати барањето на Катар наиде на жесток револт кај фудбалската јавност, особено меѓу навивачите на Еквадор. Имено, овие навивачи доаѓаат од далечна земја и повеќето веќе имаат купено авионски билети и смештај со план дека нивната репрезентација игра на 21, а не на 20 ноември.

Мундијалот во Катар ќе трае до 18 декември за кога е закажано големото финале.

Тагови
реклама

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Емили Ратајковски го критикуваше филмот за Мерилин Монро: Правиме фетиш од женската болка

Read more

Фудбал

Чави сруши рекорд на Зидан: Сè е џабе ако не освојуваме трофеи

Read more

Протекоа резултатите од гласањето за Златната топка

Read more

Хорор во Индонезија: 129 загинати во судирите меѓу навивачите и полицијата по натпревар

Read more

Незапирливиот Левандовски ја донесе Барса на врвот на табелата

Read more
 

Спорт

Чави сруши рекорд на Зидан: Сè е џабе ако не освојуваме трофеи

Читај повеќе

Протекоа резултатите од гласањето за Златната топка

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хорор во Индонезија: 129 загинати во судирите меѓу навивачите и полицијата по натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Левандовски ја донесе Барса на врвот на табелата

Читај повеќе
  • filter

Будење на ѕверот: Баерн во специјализирани дресови го декласираше Баер

Читај повеќе

Барселона поради Пјаниќ му должи многу пари на Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

Млад колумбиски боксер почина по нокаут

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе

Челси во тајност договорил трансфер на Нкунку

Читај повеќе