Mусака со компири, месо и модар патлиџан

Мусака со компири, месо и модар патлиџан се прелива со кисела павлака и се посипува со кашкавал што се топи при печењето.

Мусаката во грчки стил се прави со мешано мелено месо, компири и модар патлиџан. Не се прави бешамел сос, туку се користи павлака, па процесот на подготовка е многу пократок.

Потребни состојки:
 • 4 компири со средна големина
 • 3 лажици масло
 • 1 црвен кромид
 • 500 гр мешано мелено месо
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка мешан сув зачин
 • 500 гр доматно пире
 • 2 модри патлиџани
 • 300 мл кисела павлака
 • 140 гр рендан кашкавал
Подготовка:

Варете ги компирите 20 минути. Исцедете ги и оставете ги да се изладат. Ставете ја тавата на оган и додадете 2 лажици масло и сечканиот кромид. Динстанјте додека не омекне, а потоа додадете мелено месо. Пржете го меленото месо 5 минути. Додадете исечкан лук и мешавина од суви зачини, а потоасипете го доматното пире и измешајте. Оставете да зоврие, па зачинете по вкус, тргнете го од оган и оставете го на страна.

Загрејте ја рерната на 220°C. Загрејте тава на силен оган и премачкајте ги модрите патлиџани исечени на парчиња со малку масло. Гответе на грил тава по 2-3 минути од секоја страна.

Кога доволно ќе се изладат, варените компири исечкајте ги на дебели кришки. Во основата на длабока тава ставете 1 лажица масло и започнете со слој компири, модар патлиџан, посипување зачини, па слој мешано мелено месо. Повторете додека не се потроши целата смеса, завршувајќи со слој од модар патлиџан. Одозгора намачкајте ја павлаката и посипете со кашкавал. Ставете во рерна 10 минути, или додека кашкавалот не порумени.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Рецепти

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
 

Магазин

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
 • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе