Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и месец на почетокот на објавата на Куранот. Поголемиот дел верници од исламска вероисповед овој празник го слават три дена.

Во текот на Рамазанскиот пост муслиманските верници се обврзани да даваат садакатул-фитер, милостина на сиромашните. Фитерот треба да се даде пред утринскиот Бајрам-намаз, а ако некој тоа не го направи се обврзува фитерот да го даде во текот на годината.

Рамазан-Бајрам е ден кога се сретнува моќта на богатите со слабоста на сиромашните во љубов, милост и правдина. Ден кога сиромашните се радуваат во удобностите на животот, ден кога роднините се сретнуваат во благодет и внимание еден за друг, ден кога муслиманите се соединуваат во молитви и меѓусебни посети, ден кога пријателите ги оживуваат мостовите на љубовта и елементите на блискост, ден кога благородниот дух ги простува грешките на другите и се соединува по разделбата.

По повод празникот, честитка до верниците од исламска вероисповед упати поглаварот на ИВЗ Реисул Улема, Шаќир Фетаи.

– Празникот Фитр Бајрам е триумф на верата над неверството, на доброто над злото, на великодушноста над скржавоста, на солидарноста над понижувањето, на приближувањето едни на други над изолацијата и одвојувањето од другите, на мирот над конфликтот, на духовноста над материјализмот и на  помирувањетo над одмаздата; накратко: овој голем празник е симбол на исполнување на аманетот доверен од страна на Возвишениот Бог. Овој благословен Рамазан, беше со нас во најтешките моменти кои ги донесе опасната болест COVID-19 и коегзистираше со нас во текот на сите денови во текот на постот. Ова направи вредноста за верникот да биде уште поголема затоа што водевме двојна војна, едната против проколнатиот ѓавол, а другата во нашите напори да придонесеме за исчезнување на вирусот за да се спасат животите на луѓето. Се молиме на Семоќниот Аллах со молитва да го прифати постот, обожувањето, молитвите, милостината на верниците и да ги усреќи срцата на сите луѓе ширум светот, да ги спаси и подигне послабите, да ги помири срцата на луѓето за да живеат во мир и хармонија, да ги лекува срцата и раните на семејствата на жртвите од опасната болест и да го зајакнат нашето единство за доброто на нашите семејства, на нашиот народ и на и целиот човечки род, вели Реисул Улема, Шаќир Фетаи, во честитката по повод празникот Фитр Бајрам.

Првиот ден од Рамазан Бајрам е неработен за сите граѓани на Република Северна Македонија. 

реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Read more

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Македонија

Филипче: Индискиот сој на вирусот потврден кај уште еден пациент

Read more

Четири нови случаи со COVID-19, еден починат и 68 оздравени пациенти

Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Read more

Активни 416 случаи со COVID-19, вакцинирани 274.710 граѓани

Read more
 

Вести

Филипче: Индискиот сој на вирусот потврден кај уште еден пациент

Читај повеќе

Четири нови случаи со COVID-19, еден починат и 68 оздравени пациенти

Читај повеќе

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Читај повеќе

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Читај повеќе

Санкционирани 194 мотоциклисти

Читај повеќе

Од денеска во Грција може да се патува и со брз тест

Читај повеќе

Активни 416 случаи со COVID-19, вакцинирани 274.710 граѓани

Читај повеќе

На граничниот премин Табановце се чека по 40 минути

Читај повеќе

Oблачно и врнежливо време, попладне со грмежи и ветер

Читај повеќе