МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Скопскиот клуб си ги бара назад парите дадени за учество во сезоната која КФМ ја поништи, а се закани дека доколку не му бидат вратени, ќе следува кривична пријава.

Претседателот на КФМ, Перо Антиќ, му го предава трофејот од минатата сезона на капитенот на МЗТ, Дамјан Стојановски; Фото: КК МЗТ Скопје

МЗТ ја обвинува Федерацијата за тоа што ја прекина сезоната поради пандемијата со коронавирусот и тоа без да прогласи шампион. Лидер во моментот на прекин беше токму МЗТ, но само два бода пред второпласираниот Работнички.

„Правните застапници на нашиот клуб сметаат дека со одлуката за поништување на сезоната се оштетени нашата, но и сите други прволигашки екипи, на кои им е нанесена голема метеријална штета. МЗТ Скопје Аеродром до средината на март на сметка на КФМ уплати 1,06 милиони денари (нешто повеќе од 17.000 евра), кои бараме да ни бидат вратени од страна на Перо Антиќ и од неговите соработници и тоа во рок од три дена“, велат од клубот.

Доколку пати во наредните три дена не легнат на клупската сметка, МЗТ се закани дека ќе поднесе кривична пријава за измама. Сметаат дека бидејчи првенството не продолжи, нема зошто парите за котизација да не им бидат вратени на клубовите.

„Ако челниците на македонската кошарка во овој рок не ги уплатат на сметката на клубот парите кои ние им ги дадовме за да ја организираат Првата лига, а потоа и да ја завршат според личниот и според интересот на нивните коалициски партнери, тогаш ќе бидеме принудени да изготвиме и да поднесеме пријава за сторени кривични дела. Од Основното Јавно обвинителство ќе побараме да поведе постапка за кривичен прогон против овластеното лице на КФМ, односно против претседателот Перо Антиќ и тоа за кривично дело 'Измама', како и за кривично дело 'Злоупотреба на службена должност'“, известувата од МЗТ.

КФМ претходно го побара мислењето на сите клубови учесници во прекинатото првенство и откако поголемиот дел гласаат за опцијата прекин без прогласување на шампион, КФМ го прифати. Оваа одлука не ја прифаќа клубот од Аеродром.

Тагови
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Кошарка

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Винс Картер објави дека заминува во пензија

Read more

Македонија ќе игра против Италија и Естонија во ноември

Read more

Спорт

  • play_arrow

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

Читај повеќе

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Читај повеќе

Левандовски: Имаме големи шанси за триумф во Лигата на шампионите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: Пред 8 години моќната Шпанија ја прегази Италија и ја покори Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси влезе во клубот 700: Против кого постигнал најмногу голови?

Читај повеќе

Пиоли: Ибра ќе игра, тој е како лав

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти изненаден на прес, не знае дека му заминал играч

Читај повеќе