АБА ЛИГА 2022/2023

МЗТ му гостува на актуелниот шампион Црвена звезда

Новата сезона во регионалната АБА лига почнува денес со натпреварите од воведното коло во кое актуелниот македонски шампион МЗТ Скопје Аеродром по подолга пауза се враќа во натпреварување со гостување кај бранителот на титулата Црвена звезда.

Пред стартот на новата сезона МЗТ ги засили своите редови со неколку нови имиња и влегува во АБА лигата со амбиција да избори опстанок.

Регионалното натпреварување вечерва ќе го отворат Задар и Студентски Центар, додека преостанатите шест натпревари од првото коло ќе се одиграат од сабота до понеделник.

МЗТ ќе гостува ѝ на Црвена звезда утре од 20 часот во салата „Александар Николиќ“, а другите двојки се: Игокеа - Морнар, Цибона - Партизан, Будучност - Сплит, Олимпија Цедевита - Борац и ФМП - Мега Баскет. 

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Кошарка

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Read more

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Read more

Епски дуел: Дончиќ го надигра Кари и ја прекина црната серија на Далас

Read more

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Read more
 

Спорт

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Читај повеќе

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Читај повеќе

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе