МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром ќе ја продолжи сезоната без услугите на репрезентативниот плејмејкер Андреј Магдевски, откако двете страни спогодбено ја раскинаа соработката.

Магдевски дојде во редовите на клубот од Аеродром минатото лето и имаше договор до 2024 година.

– Плејмејкерот минатото лето дојде во нашиот клуб од романскиот тим Плоешти, но по неколку месеци од новата сезона изрази желба за промена на локацијата. Во неколку долги разговори со кошаркарот, дојдовме до заеднички заклучок дека во моментов најдобро за двете страни е да се прекине соработката и да му се овозможи да најде средина во која ќе може уште подобро да се снајде и искаже, соопшти МЗТ Скопје Аеродром.

Магдевски сезонава настапи на седум средби во АБА-лигата со просек од 4,9 поени, 2,7 скока и 5,4 асистенции за 17 минути просечно минати на паркетот, додека во македонската Прва лига на шест натпревари реализираше по 6,5 поени, 4,8 скока и 3,7 асистенции за нешто повеќе од 20 минути во просек. 

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Кошарка

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Read more

Леброн одржа говор за плачење откако го сруши рекордот на Карим

Read more

Кој има најголем ќар од трејдот на Ирвинг?

Read more

Адетокунбо си поигра со Портланд без Нуркиќ

Read more
 

Спорт

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше отворањето на ЗОИ во Сараево во 1984?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн одржа говор за плачење откако го сруши рекордот на Карим

Читај повеќе